Zespół KAPELA BEŁŻECKA

Zespół Muzyczny Roztocza – Kapela Bełżecka

Zespół powstał w 2007 roku. Pracuje przy Gminnym Ośrodku Kultury w Bełżcu i uświetnia swoimi występami imprezy na terenie gminy jak i poza nią. Choć zespół składa się obecnie z sześciu muzyków, jego skład ulegał ciągłym zmianom. Początkowo w zespole grali Tadeusz Kuczyński na akordeonie, Daniel Kuczyński na trąbce i Marek Wawryca na banjo. Odeszli oni z zespołu jakiś czas potem. Akordeonistą został wówczas nieżyjący już Hieronim Goch. W zespole śpiewały dwie wokalistki – Agnieszka Szczerba i Karolina Zdżalik. Przez pewien czas na gitarze basowej grał Zenon Spasowicz, a na trąbce Roman Stąsiek. Nieprzerwanie od początku istnienia zespołu jego członkiem jest Antoni Czerwonka. Obecnie zespół składa się z muzyków. Są to:

Henryk Rostkowski – perkusja
Antoni Czerwonka – saksofon, tenor
Tadeusz Biszczad – gitara, wokal
Andrzej Kołodziej – saksofon altowy
Damian Hejzner – trąbka
Dariusz Bednarski – gitara basowa

Kierownikiem zespołu jest Tadeusz Biszczad, a menadżerem dyrektor GOK w Bełżcu Agnieszka Kozyra.

Zespół występował między innymi na imprezach: Dożynki Gminne w Brzezinach, Święto Pieczonego Ziemniaka w Lubyczy Królewskiej, Hubertus – Stadnina Rogowe Kopce.,
II Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej i Legionowej, Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. Dwukrotnie zespół koncertował w miasteczku Bełz na Ukrainie. Zdobył I miejsce podczas Przeglądu Pieśni o Roztoczu w Suścu. Koncertował podczas Jarmarku Galicyjskiego w Narolu oraz Jarmarku Ordynackiego w Tomaszowie Lubelskim. Zespół koncertował również podczas Jarmarku Św. Wawrzyńca w Bełżcu oraz podczas Królewskiego Jarmarku Nadbużańskiego w Lesie Czumowskim koło Hrubieszowa. Zespół wspiera swoimi koncertami kolejne finały Wielskiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (występowali w Narolu, Tomaszowie Lubelskim, Lubyczy Królewskiej, Ulhówku oraz Bełżcu).

Występ Kapeli Bełżeckiej na Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy w Narolu
– 8 stycznia 2012 r. (foto Krzysztof Świętojański).

Dzień Kobiet i V-ciolecie KGW w Brzezinach – 11 marca 2012 r.

 

Dzień Kobiet w Bełżcu – 10 marca 2013 r.