KGW DOLINIANKI

Koło Gospodyń Wiejskich „Dolinianki” z Bełżca II istnieje od 1970 roku a kierownikiem koła jest Pani Kazimiera Komadowska. Koło Gospodyń Wiejskich to również Zespół Śpiewaczy „Dolinianki”.
Chlubą zespołu jest niewątpliwie Aniela Gmoch, która do starych, znanych ludowych melodii układa niezwykłe rymowanki w zależności od potrzeb i okazji. W 1995 roku pani Aniela zajęła I miejsce w kategorii solistów, na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. 22 września 2002 roku, Aniela Gmoch uhonorowana została najważniejszą nagrodą przyznawaną twórcom ludowym. Tego dnia w Przysusze pod Radomiem, śpiewaczka odebrała z rąk ówczesnego Wiceministra Kultury – Macieja Klimczaka – Ogólnopolską Nagrodę im. Oskara Kolberga dla Osób Zasłużonych dla Kultury Ludowej.
Do największych osiągnięć koła należy niewątpliwie II miejsce w kategorii zespołów śpiewaczych na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w czerwcu 1995 roku.
Koło zajmuje się nie tylko śpiewem, ale prowadzi kursy szycia, zdrowia, gotowania, pieczenia, haftowania.
Na uwagę zasługuje ogólna prezentacja koła, wspaniałe regionalne stroje (wykonane własnoręcznie na wzór muzealnych strojów) w Zamościu.
Skład: Komadowska Kazimiera, Komadowska Zofia, Brogowska Maria, Stefaniec Anna, Górawska Janina, Pępiak Karolina, Hajduk Maria, Gozdek Teresa, Wolańczyk Ryszarda, Gmiterek Maria.
dolinianki