KGW Brzezinianki

Sadzimy żywotnik

Z okazji Dnia Ziemi z Nadleśnictwa Tomaszów (szkółka Bełżec) pozyskałyśmy sadzonki żywotnika, które wspólnie z młodzieżą posadziliśmy przy ogrodzeniu na wyrównanym placu szkolnym.

Święto Pieczonego Ziemniaka

Od jakiegoś czasu nasze koło uczestniczy w Święcie Pieczonego Ziemniaka, które organizowane jest jesienią. Przygotowujemy potrawy z ziemniaków. Te następnie są degustowane. Wśród wielu potraw była przepyszna sałatka naszej sołtys Alicji.

Wycieczka do Częstochowy

10 listopada 2012 r. Aniela Szczepańska, Zosia Stanikowska, Michasia Komadowska, Władzia Zubrzycka, Lodzia Wielgosz, Krysia Fedus, Jadzia Wielgosz, Bernadka Pępiak, Jadzia Niedbała, członkinie KGW, uczestniczyły w pielgrzymce autokarowej na Jasną Górę.

Spotkanie opłatkowe

10 stycznia 2013 odbyło się spotykanie przy opłatku, na który zaproszenie przyjęli sołtys Tomasz Żołądek, przewodniczący Rady Sołeckiej Edward Stanikowski, komendant OSP Stanisław Pępiak, kościelny Mieczysław Warzocha, dyrektorka GOK w Bełżcu Agnieszka Kozyra, wikary Sławomir Zawada, proboszcz Stanisław Szałański oraz wójt Andrzej Adamek. Spotkanie przebiegło w miłym nastroju, przyjaznej, świątecznej atmosferze. Od dyr. Agnieszki otrzymujemy prezent w postaci kroniki… cieszymy się barrrdzo, planując zadania rozmawiałyśmy o założeniu kroniki, jakby znała nasze myśli – Aga dziękujemy!

Masz Głos – Masz Wybór

Nasza koleżanka Jadwiga Niedbała w ramach Akcji Masz Głos Masz Wybór realizowała zadanie dotyczące Funduszu Sołeckiego, w ramach którego zorganizowane zostało spotkanie -19 lipca 2012 r. w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Bełżcu. Na spotkanie przyjechali z Warszawy fachowcy w tej dziedzinie – przedstawiciele Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich – Dariusz Kraszewski i Magdalena Pieczyńska oraz przedstawicielka Fundacji Batorego Olga Skarżyńska. W spotkaniu aktywnie uczestniczyła Dorota Wójtowicz – sołtys z Szalenika w gminie Lubycza Królewska, gdzie fundusz sołecki funkcjonuje od początku, czyli od chwili wejścia ustawy o funduszu sołeckim w 2009 r. Na spotkanie zaproszono władze gminy, radnych, sołtysów, rady sołeckie, mieszkańców.

LATARNICY.pl

Projekt Polska Cyfrowa Równych Szans ma na celu wspieranie działań na rzecz podnoszenia kompetencji cyfrowych dorosłych Polaków z pokolenia 50+ w ich lokalnych środowiskach, realizowany przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
10 spośród 13 milionów Polaków z generacji 50+ nie korzysta z Internetu!
Latarnicy mogą to zmienić!
Na rzecz włączenia dorosłych w cyfrowy świat, działają lokalni animatorzy działań na rzecz edukacji cyfrowej pokolenia 50+ tzw. Latarnicy Polski Cyfrowej.

Dlaczego Latarnicy? Przyjęli, metaforę latarni morskich i opiekujących się nimi latarników. Latarnia morska wskazuje drogę tym, którzy potrafią odczytywać wysyłane przez nią sygnały. Tak jak każdy żeglarz powinien korzystać z tych sygnałów, tak każdy Polak powinien potrafić korzystać z Internetu, sprzętu komputerowego, telefonów komórkowych i różnych urządzeń teleinformatycznych. O Latarnikach można myśleć, jako o nowym zawodzie nowoczesnego animatora społecznego, z nowymi kompetencjami, ale dziedziczącego pozytywne elementy działań z przeszłości społecznej i historii lokalnej.
Realizacja projektu PCRS przyczyni się do ogromnej i wyjątkowej zmiany w naszym społeczeństwie. Stoimy przed wielką szansą wprowadzenia w cyfrowy świat milionów Polaków. Wspólnie możemy podjąć działania które pobudzą rozwój społeczeństwa lokalnego i przyczynią się do zneutralizowania różnic międzypokoleniowych.

Z inicjatywy zarządu KGW Brzezinianki na przełomie kwietnia i maja 2013 roku w świetlicy wiejskiej w Brzezinach Latarnik Polski Cyfrowej Pan Andrzej Czapla z Krasnobrodu prowadził zajęcia z obsługi komputera i Internetu dla osób 50 +; uczestnicy założyli adresy e-mail, nabyli podstawowe umiejętności obsługi poczty internetowej; uczyli się jak w Internecie wyszukiwać potrzebnych informacji.

Zajęcia warsztatowe „rękodzieło”

Od stycznia 2013 r z inicjatywy Michaliny Komadowskiej uczestniczyłyśmy w warsztatach rękodzieła prowadzonych przez instruktorów p. Ulę i p. Agnieszkę, które  są kreatywne
i twórcze. Poznałyśmy tajniki: tworzenia z bibuły i krepy kwiatów: stokrotki, krokusy, żonkile, narcyzy, tulipany, bratki, kaczeńce, niezapominajki, róże i słoneczniki; układania kompozycji w koszyczkach i naczyniach ze szkła. Były to: stroiki wielkanocne, pisanki
z kolorowych wstążeczek, wykonywane metodą karczochową i metodą deocoupage. Tą ostatnią wykonałyśmy również na deseczkach obrazki oraz modne ostatnio dekoracyjne świeczki. Uczyłyśmy się twórczo stosując pracę grupową, która sprzyjała integracji naszego koła. W maju do naszej grupy dołączyła również młodzież.