Wielka Fala w Bełżcu

W dniach 20-23.05.2022 roku w Galerii Cerkiewka w Bełżcu odbyły się dni otwarte, które były okazją do zwiedzenia zabytku z przewodnikiem. W pierwszym dniu tego wydarzenia miał miejsce wernisaż wystawy drzeworytu japońskiego autorstwa słynnego rysownika – Hokusai. Obrazy, które zostały zaprezentowane pochodzą z prywatnej kolekcji Grzegorza Ciećki i Patrycji Maczyńskiej.

Zgromadzonych gości przywitał Wójt Gminy Bełżec Andrzej Adamek oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Bełżcu Karolina Janik. Nastepnie głos zabrali Grzegorz Ciećka oraz Patrycja Maczyńska, kuratorzy i autorzy koncepcji wystawy. Po części oficjalnej goście zostali wprowadzeni w historię drzeworytnictwa. Ukazano  także związek Bełżca z japońskim obrazem oraz co łączy drzeworyt japoński z Roztoczem i Płazowem.

W wystawie udział wzięli Wójt Gminy Bełżec Andrzej Adamek, Sekretarz Gminy Bełżec Alicja Kopczan, Przewodnicząca Rady Gminy Bełżec Grażyna Komadowska, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bełżcu Zbigniew Duchalski, Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Bełżec Irena Wiciejowska, Członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego Katarzyna Gucz, Dyrektor Muzeum Zamojskiego w Zamościu Andrzej Urbański, mieszkańcy, pasjonaci drzeworytu oraz turyści.

Ponadto dla uczestników wernisażu przygotowano upominki – albumy fotograficzne „Bruśnieńskie krzyże przydrożne”, książki „Krzyżowe opowieści”, pocztówki z Bełżca oraz inne materiały promocyjne naszej miejscowości.

Kolejne dni wystawy połączone ze zwiedzaniem zabytku cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony zarówno mieszkańców, uczniów, pasjonatów drzeworytu japońskiego oraz turystów.

Galeria zdjęć z wernisażu, fot. Gminny Ośrodek Kultury w Bełżcu.