Wołyń ’43

W niedzielę 30 sierpnia w Galerii Cerkiewka w Bełżcu odbyła się wystawa „Niedokończone Msze Wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej.” Ekspozycję przygotowało Stowarzyszenie „Civitas Christiana” – Oddział w Lublinie. Wystawa opowiada o tragicznym wycinku historii Narodu Polskiego, o okrutnych, dramatycznych wydarzeniach, które rozegrały się na Wołyniu w 1943, a swój początek miały w drugą niedzielę lipca, 1943 roku (Krwawa Niedziela na Wołyniu, 11 lipca 1943). Ukraińska Powstańcza Armia zaatakowała katolickie świątynie, w których ginęli zgromadzeni w świątyni wierni i duchowni. Na wystawie przedstawiono sylwetki osób duchownych, które zginęły w tym tragicznym dniu, wspominając kapłanów, którzy okrutną śmiercią zakończyli życie.

Następnie miała miejsce prelekcja „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka Polskę. W 77-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Galicji Wschodniej (Małopolsce Wschodniej) i na Lubelszczyźnie” Autorem prelekcji był prof. nadzw. dr hab. Adam Kulczycki – wiceprezes „Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego” z siedzibą w Lublinie. Wydarzenie zakończyło się promocją książki wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej „Nie zabijaj. Nacjonalizm i ludobójstwo na Kresach wobec Kościoła, etyki chrześcijańskiej i zasad humanizmu” (red: Osadczy Włodzimierz, Kulczycki Adam).

Całość wydarzenia została poprowadzona przez Pana Andrzeja Urbańskiego – Dyrektora Muzeum Zamojskiego w Zamościu. Serdecznie dziękujemy za przybycie wszystkim zaciekawionym historią. Dziękujemy także sponsorom: Hotel Ibis Styles w Tomaszowie Lubelskim, Hotel-Restauracja Staropolska w Tomaszowie Lubelskim, Bank Spółdzielczy w Lubyczy Królewskiej, Hotel Antoni Tomaszów Lubelski.
Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Bełżec, Gminny Ośrodek Kultury w Bełżcu, Proboszcz Parafii w Bełżcu. Współorganizator: Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego.
Patronaty medialne: TVP 3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Katolickie Radio Zamość, Tygodnik Zamojski, Kronika Tygodnia, Dziennik Wschodni, Gazeta Parlamentarna, kresy.pl, tygodnik katolicki Niedziela, tomaszowiak.net, rewizje tomaszowskie.