VI Powiatowy Konkurs na Palmę Wielkanocną

W Niedzielę Palmową 14 kwietnia 2019 roku w Bełżcu odbył się VII Powiatowy Konkurs na Palmę Wielkanocną. Organizacja tego wydarzenia ma na celu kultywowanie tradycji i krzewienie lokalnych zwyczajów wśród mieszkańców, dzieci i młodzieży.

Konkurs zorganizowany został przez Gminny Ośrodek Kultury w Bełżcu pod patronatem Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Lubelskim, Wójta Gminy Bełżec Andrzeja Adamka oraz Proboszcza Parafii Bełżec ks. Stanisława Szałańskiego. W konkursie udział wzięło 18 palm. Wykonane zostały one przez Panie z KGW, a także dzieci i młodzież z powiatu tomaszowskiego. Prezentowane palmy wite są przy wykorzystaniu różnych technik i materiałów.

Tradycyjnie spod Kapliczki Najświętszego Serca Pana Jezusa ruszyła procesja do Kościoła Parafialnego w Bełżcu. Tam odbyła się uroczysta Msza Św., której przewodniczył ks. Stanisław Szałański. Po jej zakończeniu nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród.

Konkurs rozstrzygnięty został w 4  kategoriach:

Kat. I – palmy wysokie:

I miejsce  – KGW Szarowolanki gm. Tomaszów Lubelski – 7,5 m

II miejsce – KGW Bełżec II gm. Bełżec – 8,30 m

III miejsce – KGW Chyże  gm. Bełżec– 8,20 m

Kat. II – palmy średnie tradycyjne:

I miejsce – KGW Bełżec I gm. Bełżec – 5,63 m

II miejsce  – KGW Brzezinianki gm. Bełżec – 3,93 m

III miejsce – KGW Macierzanki Rogóźno gm. Tomaszów Lubelski – 4,35 m

Kat. III – palmy średnie oryginalne:

I miejsce -KGW „SUPER TRZYNASTKA” Paary gm. Susiec– 4,40 m

II miejsce  –  KGW Niemirówek Kolonia gm. Tarnawatka – 4,50 m

III miejsce – KGW Majdan Sopocki Drugi gm. Susiec – 5,90 m

Wyróżnienie – KGW Mikulin gm. Tyszowce – 4,20 m

Wyróżnienie – KGW Łosiniec gm. Susiec – 4,20 m

Kat. IV – palmy małe do 1,5 metra wysokości wykonane indywidualnie (kategoria dla dzieci i młodzieży):

I miejsce – Koło Plastyczne, Susiec

II miejsce  –  Szymon, Piotr, Łucja Błońscy, Bełżec

III miejsce  –  Karol Portka, Majdan Sopocki

Wyróżnienie- Natalia Cienkusz, Bełżec

Wyróżnienie- Antoni Głaz, Bełżec

Wyróżnienie- Izabela Sachajko, Nicola Bieńko, Krynice

Wyróżnienie- Amelia Koper, Susiec

Nagrody zostały ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Bełżcu, Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim, Wójta Gminy Bełżec – Andrzeja Adamka oraz Proboszcza Parafii Bełżec – ks. Stanisława Szałańskiego.