Szkolenie warsztatowe z Carvingu

16 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Bełżcu przy współpracy z Powiatowym Zespołem Doradztwa Rolniczego w Tomaszowie Lubelskim odbyło się bezpłatne szkolenie warsztatowe z „Carvingu – poziom podstawowy” – sztuki rzeźbienia i tworzenia dekoracji z owoców i warzyw wywodzącej się Tajlandii będącej tradycyjnym elementem tajskiego święta Loy Krathong. Warsztaty poprowadziła Pani Bożena Śmiałowska pracownik Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Podczas spotkania zaprezentowano historię carvingu na świecie i w Polsce oraz omówiono techniki carvingu. Przedstawiono również niezbędny sprzęt do carvingu oraz sposoby zabezpieczania wykonywanych rzeźb. W drugiej części szkolenia odbył się pokaz wykonania poszczególnych elementów, a następnie uczestnicy samodzielnie wykonali dekorację. Wśród wykonanych prac znalazły się kalie z kopru włoskiego i papryczki, szyszka i kwiat z papryczki peperoni, ptaszki miłości z cykorii i białej rzepy, kwiat z korzonka pora i kwiat z kapusty pekińskiej, tulipany z marchewki i ogórka, kwiaty z rzodkiewki, nenufary z cebuli czerwonej oraz łabędzie z jabłka. Na zakończenie szkolenia z wykonanych przez uczestniczki prac stworzono kompozycje przestrzenne prezentujące wszystkie wykonane elementy. W spotkaniu wzięło udział 16 uczestniczek.

Anielskie warsztaty

W piątek 19 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Bełżcu po raz kolejny mogliśmy uczestniczyć w warsztatach rękodzieła artystycznego organizowanych przez Stowarzyszenie Rozwoju Brzezin – Brzezina, które realizuje projekt „Poznajemy dziedzictwo kulturowe Bełżca”. Podczas spotkania każdy mógł własnoręcznie stworzyć anioła malowanego na desce pod czujnym okiem instruktora Pani Agaty Piwko z „Agaart” Pracownia Rękodzieła Artystycznego. W warsztatach brało udział 20 osób z terenu naszej gminy. Zadanie realizowane jest w ramach: Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: „Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie”. Projekt współfinansowany z środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność, działanie „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Projekt dofinansowany za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Roztocze Tomaszowskie”.