Dożynki Gminno-Parafialne Żyłka 2017 – relacja

27 sierpnia 2017 r. w Żyłce odbyły się Gminno – Parafialne Dożynki – Żyłka 2017.

Dożynki rozpoczęły się tym razem od przemarszu korowodu dożynkowego spod kaplicy w Żyłce na plac dożynkowy. Tam została odprawiona uroczysta Suma Dożynkowa z poświęceniem wieńców, które przygotowały tradycyjnie panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Bełżec.
Starostami dożynek byli: Elżbieta Klonowska i Jan Brodowski.

Po przekazaniu dożynkowego chleba przez Starostów Dożynek ,na ręce Wójta Gminy i obrzędzie dzielenia chlebem rozpoczęła się część artystyczna.Na scenie pojawiła się Kapela Bełżecka. Po niej śpiewał Zespół Harmonia z Tomaszowa Lubelskiego. Następnie na scenie z występem pojawiła się Kapela Krasnobrodzka. Z występem do Żyłki przyjechał również Zespół Sopocka nuta z Gminy Susiec.Wystąpiła takżeTomaszowska Kapela Podwórkowa oraz Zespół Alternatywy 5 z Łopiennika Górnego.
Wszyscy czekali jednak na ogłoszenie wyników na najładniejszy wieniec dożynkowy.

W kategorii I – tradycyjny wieniec dożynkowy 1 miejsce ex aequo wywalczyły wieńce przygotowane przez Panie z KGW Brzeziny, Sołectwo Żyłka , KGW z Bełżca I, II miejsce Sołectwo Chyże , natomiast II miejsce Sołectwo Bełżec II.

Fundatorami nagród w tym konkursie byli: Gminny Ośrodek Kultury w Bełżcu, Gmina Bełżec oraz Parafia w Bełżcu, Lokalna Grupa Działania Roztocze Tomaszowskie

Wieczorem zabawę dożynkową zagrał zespół PRYZMAT.