Dożynki Gminno-Parafialne w Chyżach – relacja

Dożynki gminno – parafialne w Chyżach

rozpoczęły się uroczystą Sumą Dożynkową z poświęceniem wieńców, które przygotowały tradycyjnie panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Bełżec.

Starostami dożynek byli: państwo Anna i Jan Steczkiewicz. Prowadzą gospodarstwo rolne   o powierzchni 9 hektarów. Specjalizują się w hodowli trzody chlewnej.

Po odprawionej sumie i poświęceniu wieńców dożynkowych korowód dożynkowy prowadzony przez  Kapelę Bełżecką przemaszerował na plac dożynkowy.
Po przekazaniu dożynkowego chleba przez Starostów Dożynek i delegację z partnerskiego miasta Bełz na Ukrainie, na ręce Wójta Gminy i obrzędzie dzielenia chlebem rozpoczęła się część artystyczna

Na scenie pojawiła się Kapela Bełżecka. Był też występ Kapeli Zwierzynieckiej, Kapeli Pogranicze z Lubyczy Królewskiej, zespołu Artystycznego Sonata z Tomaszowa Lubelskiego i Kapeli Tomaszowskiej. Wieczorem odbył się koncert zespołu Tex i zabawa z zespołem Roxait.
W trakcie dożynek odbył się również konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Komisja w składzie Ewa Piwko – Witkowska – prezes LGD Roztocze Tomaszowskie, Magdalena Malec- Tereszczuk prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Roztocze, Wiesław Wielgosz – Przewodniczący Rady Gminy w Bełżcu przyznała następujące nagrody – I miejsce wieniec wykonany przez Panie z KGW Brzeziny, wyróżnienia otrzymały – wieniec wykonany przez Panie z KGW Bełżec I, wieniec wykonany przez Panie z KGW Chyże i wieniec wykonany przez Panie z KGW Bełżec II.

Fundatorami nagród w tym konkursie byli: Gminny Ośrodek Kultury w Bełżcu, Gmina Bełżec o Parafia w Bełżcu i Lokalna Grupa Działania Roztocze Tomaszowskie.