Osiemnasty konkurs na Palmę Wielkanocną rozstrzygnięty

17 palm wielkanocnych z powiatu tomaszowskiego zgłoszono do XVIII konkursu na palmę wielkanocną, którego organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Bełżcu. Był to trzeci konkurs w randze powiatowego. Do 2012 roku organizowany był tylko na terenie Gminy Bełżec.
Konkurs rozstrzygnięty został w czterech kategoriach: Kat. I – palmy wysokie tradycyjne wykonane z naturalnych materiałów; Kat. II – palmy średnie tradycyjne, wykonane z różnych materiałów; Kat. III – palmy średnie oryginalne i kat. IV: palmy małe do 1 metra wysokości wykonane indywidualnie. W skład Jury wchodzili: Renata Borowska – GOK Narol jako przewodnicząca, Agnieszka Kozyra – dyrektor GOK w Bełżcu i Wiesław Wielgosz – Przewodniczący Rady Gminy Bełżec.
W kategorii I przyznano dwa równorzędne miejsca pierwsze. Dla Palmy wykonanej przez Sołectwo Chyże w Gminie Bełżec, która miała 9,40 wysokości i dla palmy wykonanej przez KGW z Zadnogi w Gminie Krynice. Ich palma miała 8,20 metra.
W kategorii II pierwsze miejsce zajęła palma przygotowana przez Panie z KGW w Bełżcu II. Palma miała 9 metrów. Miejsce drugie przyznano palmie wykonanej przez Dzieci i Nauczycieli z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Przeorsku w gminie Tomaszów Lubelski. Ich palma miała 7,56 metra wysokości. Natomiast miejsce trzecie przyznano palmie wykonanej przez Panie z KGW w Łosińcu w gminie Susiec. Palma miała 8,30 metra wysokości.
W kategorii III miejsce pierwsze zajęła palma przygotowana przez Sołectwo Podlodów w Gminie Łaszczów. Palma miała wysokość 4,10 metra. Drugie miejsce przyznano palmie wykonanej przez Panie z KGW w Brzezinach w Gminie Bełżec. Palma miała wysokość 5,30 metra. Natomiast miejsce trzecie przypadło Paniom z Legionu Maryi w Bełżcu, które wykonały palmę o wysokości 4,20 metra.
W kategorii IV – palmy małe, pierwsze miejsce zajęła palma przygotowana przez Michała Pakułę i Jakuba Łopuszyńskiego z Zadnogi w Gminie Krynice. Natomiast miejsce drugie zajęła palma przygotowana przez Katarzynę Ciećką z Brzezin. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Szymon i Piotr Błońscy z Bełżca, Natalia Cienkusz i Magdalena Zwolan z Bełżca, druga palma z Sołectwa Podlodów i Amelia Koper z Łosińca.
Nagrody sponsorowane były przez Wójta Gminy Bełżec Andrzeja Adamka, Gminny Ośrodek Kultury w Bełżcu, Proboszcza Parafii w Bełżcu ks. kanonika Stanisława Szałańskiego oraz Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim.
Tuż po ocenie palm przez jury w GOK, wszyscy uczestnicy konkursu wraz z palmami przeszli pod Kaplicę Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bełżcu. Stamtąd wyruszyła uroczysta procesja z palmami do Kościoła Parafialnego. Po uroczystej Sumie ogłoszono wyniki konkursu i wręczono nagrody.

PALMY Z BEŁŻCA W PANORAMIE LUBELSKIEJ – KLIKNIJ TUTAJ