Czwarty Koncert Pieśni Pasyjnej za nami

Już po raz czwarty Gminny Ośrodek Kultury w Bełżcu wraz z Parafią pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Bełżcu, zorganizowali w niedzielę 22 marca 2015 roku, Koncert Pieśni Pasyjnej. Wystąpiło ponad trzydzieści zespołów z terenu powiatów tomaszowskiego, chełmskiego, hrubieszowskiego, lubaczowskiego i zamojskiego.

Koncert oficjalnie został rozpoczęty przez Agnieszkę Kozyra – dyrektorkę GOK w Bełżcu i księdza kanonika Stanisława Szałańskiego, bełżeckiego proboszcza. Jako pierwsze wystąpiły dzieci z Samorządowego Przedszkola w Bełżcu. Następnie wystąpił Szymon Kuśmierczak z Bełżca jako pierwszy solista. Po nim solo wystąpiła również Karolina Koper z Suśca, która reprezentowała 10 Drużynę Harcerską Traperski Krąg. Parafię Lipsko reprezentował Zespół Młodzieżowy, który do występu przygotowany został przez Aleksandrę Wołoszyn. Scholę działającą przy bełżeckim kościele, która również zaprezentowała dwie pieśni pasyjne, do występu przygotowały Agata Okoń i Siostra Inga Kwiatkowska. Tuż po niej wystąpiła Młodzież z Publicznego Gimnazjum w Bełżcu. Następnie solo wystąpiła Julia Stepaniuk z Lubyczy Królewskiej.

Pierwsza część koncertu poświęcona była młodym śpiewakom. Po nich czas przyszedł na osoby starsze. Jako pierwszy zaprezentował się Chór Huczwianie z Podhorzec. Po nich zaśpiewał Zespół Jaśmin z Rzeplina w Gminie Ulhówek. Krynice reprezentował Zespół Pojednanie. Lipsko w Gminie Narol reprezentował Chór Lipski. Z Żabcza w Gminie Dołhobyczów przyjechał Zespół Kresowianki, który reprezentował Przygraniczne Centrum Kultury i Rekreacji w Dołhobyczowie. Po nich zaprezentował się Chór Kościelny działający przy bełżeckim kościele. Wystąpił również Zespół Rapsodia z Lubyczy Królewskiej. Z miejscowości Paary z Gminie Susiec przyjechał Zespół Parzanki. Z Tomaszowa Lubelskiego przyjechał Zespół Sonata. Łubcze w Gminie Jarczów reprezentował Zespół Złote Kłosy. Do Bełżca przyjechał również Zespół Arabeska z Mircza. Pieśni pasyjne śpiewał również Chór Tanew z Narola, Zespół Jarczowianki z Jarczowa, Chór Dominanta z Zamłynia w Gminie Tyszowce, Rachanianki z Rachań, i Zespół Artystyczny Harmonia z Tomaszowa Lubelskiego. Gminę Rachanie reprezentował również Zespół Jawor z Michalowa. Wierszczycę w Gminie Jarczów reprezentował Zespół Wierszczyckie Echo. Najdłuższą drogę do Bełżca pokonał Chór Waldemarum z Buśna w Gminie Białopole, w Powiecie Chełmskim. Natomiast Gminę Werbkowice reprezentował Stylizowany Zespół Śpiewaczy Górzanki z Gozdowa. Wystąpił również zespół Legenda z Wożuczyna, Chór Pasjonata z Komarowa i Zespół Bell Canto z Tyszowiec. Na koniec zaprezentował się działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Bełżcu Zespół Marase, którego występ do obejrzenia jest na filmie poniżej.