Czwarty Koncert Pieśni Pasyjnej za nami

Już po raz czwarty Gminny Ośrodek Kultury w Bełżcu wraz z Parafią pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Bełżcu, zorganizowali w niedzielę 22 marca 2015 roku, Koncert Pieśni Pasyjnej. Wystąpiło ponad trzydzieści zespołów z terenu powiatów tomaszowskiego, chełmskiego, hrubieszowskiego, lubaczowskiego i zamojskiego.

Koncert oficjalnie został rozpoczęty przez Agnieszkę Kozyra – dyrektorkę GOK w Bełżcu i księdza kanonika Stanisława Szałańskiego, bełżeckiego proboszcza. Jako pierwsze wystąpiły dzieci z Samorządowego Przedszkola w Bełżcu. Następnie wystąpił Szymon Kuśmierczak z Bełżca jako pierwszy solista. Po nim solo wystąpiła również Karolina Koper z Suśca, która reprezentowała 10 Drużynę Harcerską Traperski Krąg. Parafię Lipsko reprezentował Zespół Młodzieżowy, który do występu przygotowany został przez Aleksandrę Wołoszyn. Scholę działającą przy bełżeckim kościele, która również zaprezentowała dwie pieśni pasyjne, do występu przygotowały Agata Okoń i Siostra Inga Kwiatkowska. Tuż po niej wystąpiła Młodzież z Publicznego Gimnazjum w Bełżcu. Następnie solo wystąpiła Julia Stepaniuk z Lubyczy Królewskiej.

Pierwsza część koncertu poświęcona była młodym śpiewakom. Po nich czas przyszedł na osoby starsze. Jako pierwszy zaprezentował się Chór Huczwianie z Podhorzec. Po nich zaśpiewał Zespół Jaśmin z Rzeplina w Gminie Ulhówek. Krynice reprezentował Zespół Pojednanie. Lipsko w Gminie Narol reprezentował Chór Lipski. Z Żabcza w Gminie Dołhobyczów przyjechał Zespół Kresowianki, który reprezentował Przygraniczne Centrum Kultury i Rekreacji w Dołhobyczowie. Po nich zaprezentował się Chór Kościelny działający przy bełżeckim kościele. Wystąpił również Zespół Rapsodia z Lubyczy Królewskiej. Z miejscowości Paary z Gminie Susiec przyjechał Zespół Parzanki. Z Tomaszowa Lubelskiego przyjechał Zespół Sonata. Łubcze w Gminie Jarczów reprezentował Zespół Złote Kłosy. Do Bełżca przyjechał również Zespół Arabeska z Mircza. Pieśni pasyjne śpiewał również Chór Tanew z Narola, Zespół Jarczowianki z Jarczowa, Chór Dominanta z Zamłynia w Gminie Tyszowce, Rachanianki z Rachań, i Zespół Artystyczny Harmonia z Tomaszowa Lubelskiego. Gminę Rachanie reprezentował również Zespół Jawor z Michalowa. Wierszczycę w Gminie Jarczów reprezentował Zespół Wierszczyckie Echo. Najdłuższą drogę do Bełżca pokonał Chór Waldemarum z Buśna w Gminie Białopole, w Powiecie Chełmskim. Natomiast Gminę Werbkowice reprezentował Stylizowany Zespół Śpiewaczy Górzanki z Gozdowa. Wystąpił również zespół Legenda z Wożuczyna, Chór Pasjonata z Komarowa i Zespół Bell Canto z Tyszowiec. Na koniec zaprezentował się działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Bełżcu Zespół Marase, którego występ do obejrzenia jest na filmie poniżej.

Scenarzysta filmowy na spotkaniu z młodzieżą gimnazjalną

Młodzież z Publicznego Gimnazjum w Bełżcu miała okazję spotkać się ze scenarzystą filmowym i autorem wielu książek – Zbigniewem Masternakiem. Spotkanie odbyło się 18 marca 2015 r. w sali Gminnego Ośrodku Kultury w Bełżcu. Spotkanie miało charakter warsztatów i miało za cel przedstawienie młodym ludziom alternatywy przy wyborze drogi życiowej, jaką może być na przykład pisanie scenariuszy filmowych.

Zbigniew Masternak ma 35 lat. Pochodzi z Gór Świętokrzyskich. obecnie mieszka w Puławach. Jest pisarzem, dziennikarzem, scenarzystą filmowym i producentem. Pracuje nad autobiograficznym cyklem powieściowym „Księstwo”, który publikuje w poznańskim wydawnictwie Zysk i S-ka. W latach 2006 – 2008 ukazały się trzy księgi – „Chmurołap”,”Niech żyje wolność”, „Scyzoryk”, z których ta druga stała się bestsellerem. Niedawno powstał na podstawie tej trylogii film „Księstwo” w reżyserii Andrzeja Barańskiego – premiera światowa odbyła się w lipcu w Karlowych Warach, podczas 46. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Wiosną 2012 film trafił do kin. Obecnie Masternak nad filmem „Nędzole” na podstawie kolejnej powieści z cyklu „Księstwo” pod tym samym tytułem, którą zamierza sfilmować wybitny polski reżyser Krzysztof Zanussi. Zbigniew Masternak jest też autorem scenariusza do kilku odcinków słynnego serialu „Świat Według Kiepskich”.

Uroczystość z okazji Dnia Kobiet

Marzec to miesiąc, w którym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet. Z tej okazji organizuje się różnego rodzaju uroczystości specjalnie dla Pań. Tak też było i w Gminie Bełżec. Wójt Gminy Andrzej Adamek we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Bełżcu, zaprosił wszystkie Panie, pracownice Urzędu Gminy
i jednostek podległych oraz Panie zrzeszone w Kołach Gospodyń Wiejskich
z terenu Gminy Bełżec, na skromną uroczystość. Ta odbyła się w sali GOK 8 marca 2015 r.

W uroczystości wzięły udział władze gminy Bełżec: Andrzej Adamek – wójt gminy, Wiesław Wielgosz – przewodniczący Rady Gminy, Alicja Kopczan – sekretarz Urzędu Gminy i Jolanta Malec – skarbnik gminy. Uroczystość rozpoczęła się od pokazu tańca nowoczesnego w wykonaniu zespołu „Zadziorki” z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Bełżcu, którego instruktorką jest Diana Mamczur. Następnie wszystkie zaproszone otrzymały kwiaty. Wręczali je wójt oraz przewodniczący Rady Gminy. Po części oficjalnej był czas na skromny poczęstunek.