Święto Odzyskania Niepodległości godnie uczczone

Listopad to czas zadumy, smutku, wspomnień i pamięci o tych, którzy zakończyli historię swojego ziemskiego życia. Ale jest to jednocześnie czas radości, chwały, wspomnień i pamięci bohaterskich czynów Polaków, którzy walczyli o wolność, polskość i ocalenie dziedzictwa narodowego.

Święto Odzyskania Niepodległości to Najważniejsze polskie święto narodowe związane
z odzyskaniem w 1918 roku, po 123 latach zaborów, niepodległości.
Z okazji tego święta, podobnie jak w wielu miejscowościach w Polsce, tak też i w Bełżcu we wtorek 11 listopada odbyły się Gminne Obchody Święta Niepodległości.
W programie było złożenie wieńców pod Pomnikiem poświęconym 42 Bohaterom Batalionu Specjalnego 73 PP Grupy Fortecznej Armii Kraków w Bełżcu. Następnie w sali Gminnego Ośrodka Kultury odbyła się część artystyczna. Składała się ona z trzech części. Pierwsza przygotowana została przez uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Bełżcu, pod kierunkiem Pani Agaty Okoń oraz Kapelę Bełżecką, która wystąpiła w składzie: Tadeusz Biszczad – gitara, Damian Hejzner – trąbka, Grzegorz Piliszczuk – akordeon, Andrzej Kołodziej – saksofon, Dariusz Bednarski – gitara basowa, Henryk Rostkowski – perkusja oraz Rafał Powęsko – saksofon tenorowy.
Druga część przygotowana została przez uczniów Gimnazjum Publicznego w Bełżcu pod kierunkiem pań nauczycielek Teresy Zatorskiej i Barbary Żukowskiej. Na koniec kilkuminutowy koncert pieśni patriotycznych dał działający przy GOK w Bełżcu zespół MARASE, który po raz pierwszy pokazał się publicznie z nowym instruktorem Panem Romanem Malinowskim. Głos zabrał również Wójt Gminy Bełżec Andrzej Adamek, który przybliżył wszystkim historię Święta Niepodległości i podziękował zaangażowanym w przygotowanie części artystycznej.