Rozstrzygnięto XVI edycję Konkursu na Palmę Wielkanocną Bełżec 2014

21 palm wielkanocnych z powiatu tomaszowskiego zgłoszono do XVI konkursu na palmę wielkanocną, którego organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Bełżcu. Był to drugi konkurs w randze powiatowego. Do 2012 roku organizowany był tylko na terenie Gminy Bełżec.
Konkurs rozstrzygnięty został w czterech kategoriach: Kat. I – palmy wysokie tradycyjne wykonane z naturalnych materiałów; Kat. II – palmy średnie tradycyjne, wykonane z różnych materiałów; Kat. III – palmy średnie oryginalne i kat. IV: palmy małe do 1 metra wysokości wykonane indywidualnie.
W kategorii I pierwsze miejsce zajęła palma przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Zadnogi w Gminie Krynice. Palma miała 9,10 m wysokości. Drugie miejsce zajęła palma przygotowana przez Panie z KGW Bełżec II, które wykonały palmę o wysokości 8 metrów. Trzecie miejsce przyznano dla palmy wykonanej przez Koło Gospodyń Wiejskich z miejscowości Chyże w Gminie Bełżec. Palma miała 9,10 metra wysokości.
W kategorii II pierwsze miejsce zajęła palma przygotowana przez Panie z KGW Łosiniec w Gminie Susiec. Ich palma miała 7,10 m.
W kategorii III miejsce pierwsze zajęła palma przygotowana przez Panie z KGW w Żyłce, w Gminie Bełżec. Ich palma miała 3,70 m. Drugie miejsce zajęła palma przygotowana przez Panie z Legionu Maryi z Bełżca. Panie przygotowały palmę o wysokości 4 m. Natomiast miejsce trzecie przypadło palmie przygotowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich w Kniaziach, w Gminie Lubycza Królewska. Palma miała 3,90 m. W tej kategorii przyznano również wyróżnienie dla palmy przygotowanej przez KGW z Brzezin w Gminie Bełżec. Palma miała 6,40 m.
W kategorii IV – palmy małe, pierwsze miejsce zajęły Oliwia Szykuła i Aleksandra Rarot z Zadnogi w Gminie Krynice. Przygotowana przez nie palma miała 1,70 m. Drugie miejsce zajęła Wiktoria Sidor z Tarnawatki. Przygotowała palmę o wysokości 1,5 m. Natomiast trzecie miejsce zajęła palma przygotowana przez Natalię Cienkusz i Magdalenę Zwolan z Bełżca. Ich palma miała 1,30 m. W tej kategorii przyznano również wyróżnienia. Otrzymali je Amelia Koper z Łosińca w Gminie Susiec oraz Szymon i Piotr Błońscy z Bełżca.
Nagrody sponsorowane były przez Wójta Gminy Bełżec Andrzeja Adamka, Gminny Ośrodek Kultury w Bełżcu, Proboszcza Parafii w Bełżcu ks. kanonika Stanisława Szałańskiego oraz Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim.
Tuż po ocenie palm przez jury w GOK, wszyscy uczestnicy konkursu wraz z palmami przeszli pod Kaplicę Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bełżcu. Stamtąd wyruszyła uroczysta procesja z palmami do Kościoła Parafialnego. Po uroczystej Sumie ogłoszono wyniki konkursu i wręczono nagrody.