Fotorelacja z Gminno – Parafialnych Dożynek – Żyłka 2013

25 sierpnia 2013 r. w Żyłce odbyły się Gminno – Parafialne Dożynki – Żyłka 2013.

Dożynki rozpoczęły się tym razem od przemarszu korowodu dożynkowego spod kaplicy w Żyłce na plac dożynkowy. Tam została odprawiona uroczysta Suma Dożynkowa z poświęceniem wieńców, które przygotowały tradycyjnie panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Bełżec.
Na scenie pojawiła się Kapela Bełżecka. Po niej śpiewał Zespół Marase. Następnie na scenie z występem pojawił się zespół Kniażyj z Bełza na Ukrainie, który przedstawił zebranej publiczności kilkanaście folkowych utworów. Z występem do Żyłki przyjechała również Kapela Roztocze z Tomaszowa Lubelskiego oraz Tomaszowska Kapela Biesiadna. Wystąpiła także grupa The Rainbow.
Wszyscy czekali jednak na ogłoszenie wyników na najładniejszy wieniec dożynkowy. W kategorii I – tradycyjny wieniec dożynkowy 1 miejsce wywalczył wieniec przygotowany przez Panie z KGW Żyłka, II – KGW Brzezinanki z Brzezin, a III miejsce przyznano wieńcowi, które przygotowały Panie z bełżeckiej Zagóry.
W kategorii II – współczesny wieniec nawiązujący do tradycji dożynkowej przyznano dwa miejsca I dla Pań z KGW z Bełżca I i II natomiast miejsce II przypadł dla wieńca, który przygotowały Panie z Chyżów.
Fundatorami nagród w tym konkursie byli: Gminny Ośrodek Kultury w Bełżcu, Gmina Bełżec oraz Parafia w Bełżcu.
Tegoroczne dożynki okraszone były jeszcze jedną atrakcją. Po kilkuletniej przerwie zorganizowano ponownie Turniej Sołectw. Zgłosiło się do niego sześć sołectw z terenu Gminy Bełżec – Sołectwo Bełżec I, Sołectwo Bełżec II, Sołectwo Bełżec III, Sołectwo Brzeziny, Sołectwo Kolonia Szalenik oraz Sołectwo Żyłka.Turniej był ciekawym wydarzeniem ze względu na konkurencje, jakie przygotowano. Drużyny miały do wykonania określone zadania: bieg z jajkiem tak, by go nie rozbić, bieg w workach z zawiązanymi nogami, kręcenie hula – hop, bieg w gumofilcach, rzut ziemniakiem do wiadra z wodą, wbijanie gwoździ młotkiem na czas oraz bieg z wodą. Tak się złożyło, że wszystkie drużyny otrzymały jednakową ilość punktów, zatem można śmiało powiedzieć, że każdy czuł się wygranym.
Fundatorami nagród w Turnieju Sołectw byli. Gminny Ośrodek Kultury w Bełżcu oraz Stowarzyszenie Czajnia z Tomaszowa Lubelskiego.
Wieczorem zabawę dożynkową zagrał zespół DUET.