Rozstrzygnięto konkurs na palmę wielkanocną

Dziewiętnaście palm wielkanocnych z powiatu tomaszowskiego zgłoszono 24 marca, do XV konkursu na palmę wielkanocną, którego organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Bełżcu. W tym roku po raz pierwszy konkurs zyskał rangę powiatowego.

Konkurs rozstrzygnięty został w czterech kategoriach: Kat. I – palmy wysokie tradycyjne wykonane z naturalnych materiałów; Kat. II – palmy średnie tradycyjne, wykonane z różnych materiałów; Kat. III – palmy średnie oryginalne i kat. IV: palmy małe do 1 metra wysokości wykonane indywidualnie.

W kategorii I pierwsze miejsce zajęła palma przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich ze wsi Chyże, w gminie Bełżec. Palma miała 9,53 m wysokości. Drugie miejsce zajęła palma przygotowana przez Panie z KGW Bełżec II, które wykonały palmę o wysokości 7,73.

W kategorii II pierwsze miejsce zajęła palma przygotowana przez Panie z KGW Łosiniec w Gminie Susiec. Ich palma miała 4,70 m. Drugie miejsce zajęła palma przygotowana przez Panie z KGW Bełżec I. Panie wykonały palmę o wysokości 4,20 m. Natomiast miejsce trzecie zajęła palma przygotowana przez członków Klubu Seniora Wrzos z Tarnawatki. Ich palma miała 3,82 m.

W kategorii III miejsce pierwsze zajęła palma przygotowana przez Panie z KGW w Brzezinach, w gminie Bełżec. Ich palma miała 5,38 m. Drugie miejsce zajęła palma przygotowana przez Panie z KGW Zadnoga w gminie Krynice. Panie przygotowały palmę o wysokości 5,88 m. Natomiast miejsce trzecie przypadło palmie przygotowanej przez Panie z Legionu Maryi w Bełżcu, które wykonały palmę o wysokości 5,30 m.

W kategorii IV – palmy małe, pierwsze miejsce zajął Karol Dziedzic Lubyczy Królewskiej, II miejsce Zuzia Głaz z Bełżca i III miejsce Julka Grzechnik z Bełżca.

Nagrody sponsorowane były przez Wójta Gminy Bełżec Andrzeja Adamka, Gminny Ośrodek Kultury w Bełżcu, Proboszcza Parafii w Bełżcu ks. kanonika Stanisława Szałańskiego oraz Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim.

Tuż po ocenie palm przez jury w GOK, wszyscy uczestnicy konkursu wraz z palmami przeszli pod Kaplicę Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bełżcu. Stamtąd wyruszyła uroczysta procesja z palmami do Kościoła Parafialnego. Po uroczystej Sumie ogłoszono wyniki konkursu i wręczono nagrody.